Till sidinnehåll

Symtom och tidig utredning

7.1

Symtom och kliniska fynd

Det är vanligt att en relativt lång tid passerar från symtomdebut till dess att patienten söker vård 81 82 . Utredningen styrs i stor utsträckning av den kliniska undersökningen av primärtumören och misstanken om förekomst av tumörspridning till regionala lymfkörtlar 83 . Lymfkörtelstatus i ljumskarna ska alltid undersökas vid misstanke om peniscancer.

Följande symtom från penis ska föranleda misstanke om peniscancer:

Följande kvarstående symtom (2–4 veckor) från penis ska föranleda misstanke:

  • ett svårläkt sår
  • röda områden som kvarstår efter 4 veckors daglig behandling med lokal steroid
  • en förhårdnad/ exofytisk tumör
  • flytningar eller blödningar från en fimotisk förhud

Vid misstanke utan annan uppenbar orsak, t.ex. peyronies, ska patienten remitteras till urolog eller dermatolog (filterfunktion).
Observera att patienter med förstorade lymfkörtlar i ljumskarna i kombination med ett eller flera av ovanstående symtom ska remitteras enligt välgrundad misstanke.

Vid misstanke utan annan uppenbar orsak ska patienten remitteras till urolog eller dermatolog (filterfunktion).

Välgrundad misstanke föreligger vid ett eller flera av följande:

  • klinisk misstanke om peniscancer vid bedömning av urolog eller dermatolog
  • histopatologiskt fynd talande för invasiv peniscancer
  • ett symtom enligt misstanke, ovan, i kombination med förstorade lymfkörtlar i ljumskarna.
7.2

Ingång till standardiserat vårdförlopp

Vid symtom på peniscancer (se ovan) ska patienten remitteras till urolog eller dermatolog som utgör filterfunktion för välgrundad misstanke. Vid symtom i kombination med förekomst av förstorade inguinala lymfkörtlar eller då diagnosen är histopatologiskt verifierad ska patienten direkt remitteras enligt välgrundad misstanke.

Se SVF peniscancer.

7.3

Utredning av patienter som inte uppfyller kriterierna för välgrundad misstanke

Utredning av patienter som inte uppfyller kriterierna för välgrundad misstanke sker i specialistvård eller primärvård beroende på diagnos.

7.4

SVF-remiss till specialistvård

Innan SVF-remiss skickas, beakta att patienten önskar, har nytta av och klarar av utredningen. Beslutet ska fattas i samråd med patienten och eventuellt närstående om patienten önskar det.

Remiss vid misstanke om peniscancer ska innehålla patologisk-anatomisk diagnos (PAD)-svar (om det finns), inguinalt lymfkörtelstatus och fotodokumentation.

Remissen ska innehålla kontaktuppgifter (telefonnummer) till patienten och inremitterande för att möjliggöra snabb kontakt.

Den som remitterar till utredning ska informera patienten om att det finns anledning att göra fler undersökningar för att ta reda på om patienten har eller inte har cancer och att utredningen sker enligt standardiserat vårdförlopp.